Biznes jest dla odważnych

Prowadzenie przedsiębiorstwa w Polsce wiąże się z wielką odwagą i wie o tym wielu przedsiębiorców z całego świata, którzy znają sytuację prawną Polski. Nie dotyczy to oczywiście dużych zagranicznych firm, które dobrze sobie radzą, lecz założenia przedsiębiorstwa od zera w Polsce.

Dlaczego to jest takie trudne?

Biznes w Polsce jest bardzo wymagający ze względu na wszelką „papierologię”, jaka czeka przedsiębiorcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, a także w trakcie. Mimo że przepisy się zmieniły i firmę można założyć w tak zwanym „jednym okienku”, to prawda jest taka, że i tak potencjalny przedsiębiorca musi biegać od urzędu do urzędu.

Ze względu na to, że Polska ma bardzo wiele restrykcyjnych regulacji, przedsiębiorstwo musi być cały czas kontrolowane przez pracodawcę, czy aby na pewno z dokumentami wszystko jest w porządku. O ile za granicą można liczyć na życzliwość urzędnika, który wskaże błąd i pozwoli go poprawić bez nakładania sankcji, to polskie urzędu są bardzo chętne do tego, by wystawiać mandaty za napotkane błędy.

Większość urzędników nie rozumie tak naprawdę, na czym polega prowadzenie biznesu w Polsce i nie ma świadomości, jak to tak naprawdę wygląda. Na domiar złego, prócz obowiązku znajomości wielu przepisów, przedsiębiorca nie ma również łatwo z podatkami i wszelkimi ubezpieczeniami, a także regulacjami prawnymi. Nie nadeszły jeszcze czasy, gdy państwo chce pomóc przedsiębiorcy, lecz walczy jedynie o pracownika. Pracodawca jest postrzegany jako ten zły, który pragnie zgnębić pracownika i tylko go wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *