Czy zawsze mam prawo do zwrotu towaru do sklepu?

Polskie prawo w ciągu ostatnich lat regularnie zmienia się kierunku, mającym na celu zwiększenie uprawnień konsumentów w relacji z przedsiębiorcami. Powoduje to, że czasem w obiegowej opinii powstaje przekonanie, że uprawnienia klienta są większe niż w rzeczywistości.

Prawo do zwrotu towaru – czy przysługuje zawsze?

Jedną z takich właśnie kwestii jest prawo do zwrotu towaru, zakupionego w sklepie. Bardzo często zdarza się, że prawnik odwiedzany jest przez klienta, który chciał dokonać w sklepie zwrotu towaru – a ponieważ spotkał się z odmową, chce aby adwokat lub radca prawny podjęli w jego imieniu odpowiednie kroki prawne przeciwko sprzedawcy. Tymczasem w wielu przypadkach taki pogląd jest błędny, a spotkanie kończy się na tym, że radca prawny musi wyjaśnić klientowi, iż sprzedawca nie jest zobowiązany do przyjęcia zwrotu. Więcej na dany temat znajdziecie pod adresem https://kancelariaminsk.pl/.

Od czego zależy nasze prawo?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że prawo do odstąpienia od umowy (jak formalnie nazywa się zwrot towaru) przysługuje w przypadku wystąpienia łącznie kilku okoliczności:

  1. umowa zawierana jest poza siedzibą przedsiębiorcy (w praktyce najczęściej dotyczy to zakupów przez Internet);
  2. odstąpienie od umowy następuje w odpowiednim czasie (co do zasady jest to 14 dni);
  3. umowa zawarta była przez konsumenta z przedsiębiorcą;
  4. towar nie nosi śladów użytkowania.

Brak jest natomiast jakichkolwiek regulacji prawnych, nakazujących przyjęcie zwrotu towaru w sklepie stacjonarnym – i nawet pismo, które sporządzi w naszym imieniu np. radca prawny, tego nie zmieni. Jeśli w takim sklepie istnieje możliwość zwrotu, to wynika to tylko z dobrej woli sprzedawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *