Istnieje wiele metod na radzenie sobie z powszechnie znanymi dolegliwościami, które określa się jako bóle krzyża. Dobrym rozwiązaniem okazać się mogą nowoczesne sposoby współcześnie wykorzystywane w terapii, które pozwalają odzyskać stabilność kręgosłupa oraz tym samym zniwelować dolegliwości bólowe. Wśród metod na leczenie dyskopatii szyjnej należy wyróżnić między innymi metody zachowawcze oraz metody operacyjne.
Skąd bierze się dyskopatia szyjnej?
Jak nazwa wskazuje, dyskopatia lędźwiowa dotyka krążków międzykręgowych zlokalizowanych w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Do dyskopatii dochodzi najczęściej wskutek zmian starczych prowadzących do stopniowego odwadniania się krążków międzykręgowych. Doprowadza to finalnie do przesuwania się i uwypuklania się jądra miażdżystego (wewnętrznej części krążka) do kanału kręgowego, ucisku na rdzeń kręgowy oraz korzenie wychodzące bezpośrednio od rdzenia. Właśnie przez to, dyskopatia lędźwiowa doprowadza do najczęstszych dolegliwości – zaburzeń ruchowych, niedowładów, drętwienia, zaburzeń czucia oraz silnego bólu.
Jak wygląda leczenie dyskopatii szyjnej?
Skuteczne leczenie dyskopatii szyjnej jest jak najbardziej możliwe. Istnieje wiele technik zachowawczego (np. kinezyterapia, ostrzykiwanie, blokady neurologiczne) oraz operacyjnego leczenia. Szczególnie obiecujące okazują się całkowite rekonstrukcje kręgów z wykorzystaniem sztucznych kręgów – najpewniej w przyszłości kręgi te będą drukowane na drukarkach 3D pod określonego pacjenta. Jest to bardzo obiecujące rozwiązanie i warto rozważyć zastosowanie takich opcji już dzisiaj.